Zgrany, świetnie rozumiejący się zespół, to największa wartość dla każdej firmy. Pracownicy, których umiejętności idealnie się uzupełniają, potrafią robić rzeczy wielkie i wyprowadzić przedsiębiorstwo na czoło biznesowego peletonu. Brzmi świetnie, ale jest jeden problem. Taki zespół trzeba najpierw zbudować, a później dbać, by wszystko dobrze w nim grało. Temu właśnie służy strategia teambuilding – jedna z kluczowych w efektywnym zarządzaniu. Bardzo dobrym sposobem na zacieśnienie relacji w zespole jest wyjazd integracyjny. Sprawdź, jak go zorganizować!
Bądźmy szczerzy. Wyjazd integracyjny nie kojarzy się z niczym innym, niż z kilkudniową sesją przekraczania granic ludzkiej moralności. Żony i mężowie drżą na samą myśl, że ich partner/partnerka wybiera się „na integrację”, bo od razu stają im przed oczami sceny rodem z głupich amerykańskich (i niestety także polskich) komedii.
Tymczasem profesjonalnie zorganizowany wyjazd integracyjny nie ma z tym nic wspólnego! Ideą jest to, aby pracownicy rzeczywiście zacieśnili relacje między sobą, ale wyłącznie na stopie zawodowej. Owszem, wspólna zabawa to nieodłączny element takiego wyjazdu, jednak można ją zorganizować w taki sposób, by każdy po powrocie do domu mógł bez wstydu spojrzeć w lustro.
Wyjazd, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z opuszczeniem miejsca pracy i zamieszkania. Nie musi to jednak oznaczać dalekiej podróży. W Polsce w ostatnich latach rewelacyjnie rozwinęło się zaplecze konferencyjne i kongresowe, dlatego w pobliżu każdego dużego miasta działa mnóstwo hoteli dysponujących odpowiednią bazą.
Wyjazd integracyjny może jednak odbyć się w dowolnym miejscu w Polsce i na świecie. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponuje przedsiębiorstwo. Ciekawym rozwiązaniem jest zorganizowanie wyjazdu o znamionach atrakcyjnej wycieczki, co można wykorzystać jako element motywowania zespołu. Firma ogłasza, że najlepsi pracownicy wezmą udział w wyjeździe np. na Dominikanę. Nie ma możliwości, aby nie zmobilizowało to zespołu do jeszcze bardziej wytężonej pracy.
Rada
Wybierając miejsce zwróć uwagę na koszty dojazdu i względy praktyczne. Jeśli wyjazd ma być krótki (np. weekendowy), nie ma sensu zmuszać pracowników do wielogodzinnej podróży.
Dobra organizacja to podstawa. Planowanie wyjazdu trzeba zacząć od stworzenia scenariusza, który powinien przewidzieć takie elementy, jak:
Sumienne stworzenie scenariusza pozwala realistycznie ocenić koszty organizacji wyjazdu, a przede wszystkim mieć pewność, że zespół skorzysta na tym zarówno pod względem merytorycznym, jak i czysto towarzyskim. Obie kwestie mają niebagatelne znaczenia dla strategii teambuilding.
Mając scenariusz można po kolei realizować jego punkty. Warto zastanowić się, jakie szkolenia będą najbardziej wartościowe dla pracowników i kto je poprowadzi? Jakie formy aktywności będą najbardziej atrakcyjne? Czy wyjazd będzie połączony z omawianiem kierunku rozwoju firmy i ewentualnych zmian? Są to bardzo ważne kwestie, które ostatecznie zdecydują, czy pracownicy chętnie wezmą udział w wyjeździe, czy raczej będą szukać wymówek, by zostać w domach.
Organizacja wyjazdu integracyjnego, który rzeczywiście stanie się kluczowym elementem teambuilding, a nie tylko kolejną okazją do uzupełnienia procentów we krwi, to trudna sztuka. Dlatego przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z profesjonalnego doradztwa w tym zakresie i zlecają kompleksowe przygotowanie wyjazdu specjalizującym się w tym firmom. Jeśli szukasz sprawdzonego organizatora i chcesz omówić szczegóły Twojego wyjazdu integracyjnego – skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy.
Nasi doradcy czekają na Twoje pytania. Pomożemy Ci dobrać produkty do Twoich potrzeb.