Praca zdalna, nazywana też home office, stała się standardem w wielu polskich firmach. To ogromna zmiana dla tysięcy pracowników, którzy często z dnia na dzień musieli się przenieść z biur do domowych kuchni, salonów czy sypialni. Początkowo to mogło być nawet ekscytujące i wygodne, ale na dłuższą metę model pracy zdalnej fatalnie odbija się na psychice, nie wspominając już o kondycji fizycznej. To także duże wyzwanie dla samych pracodawców, którzy muszą szukać sposobów na zmotywowanie i zintegrowanie wyobcowanych podwładnych. Niezastąpione okazują się być tutaj eventy firmowe.
Praca zdalna siłą rzeczy uniemożliwia pracownikom integrowanie się ze sobą. Wyklucza budowanie pozytywnej atmosfery, a tym samym staje na drodze do tworzenia firmowych zespołów. Choć może się wydawać, że nie ma to aż takiego znaczenia dla organizacji, to w rzeczywistości mamy tutaj do czynienia z realnym zagrożeniem dla efektywności firm, które przeszły na home office.
Wielu pracodawców już to dostrzega. Świetnie współpracujące zespoły przestają istnieć, a w ich miejsce pojawiają się tylko grupy pracowników, których łączy jedynie praca nad wspólnym projektem – oczywiście online. W takich warunkach nie ma mowy o tym, aby porozmawiać ze sobą o czymkolwiek innym, co nie ma związku z pracą. Nie ma miejsca na żarty, ponarzekanie na przełożonego, wspólne spędzanie czasu poza firmą. Cała relacja sprowadza się tylko do wymiany maili, wiadomości na komunikatorze czy ewentualnie krótkiej rozmowy przez Skype, Teams czy Zoom.
Ponieważ praca zdalna w naturalny sposób osłabia lub wręcz zrywa więzy międzyludzkie wewnątrz zespołu, pracodawca powinien starać się temu w jakiś sposób przeciwdziałać. Przed pandemią wyjazdy integracyjne, szkolenia czy zwykłe imprezy firmowe były traktowane trochę po macoszemu i częściej służyły tylko wydatkowaniu zarezerwowanego na nie budżetu. Obecnie jednak stanowią one klucz do motywowania pracowników.
Osoby zamknięte w domu czują się coraz mniej związane z pracodawcą. Mają wrażenie, że nikt ich nie nadzoruje, że ich praca nie ma większego sensu. To powoduje spadek ambicji oraz bezpośrednio odbija się na efektywności. Dlatego pracodawca powinien częściej niż zwykle oferować swoim pracownikom imprezy motywacyjne, a docelowo także atrakcyjne wyjazdy.
To pozwoli pracownikom na nowo poczuć, że są członkami konkretnej organizacji, że biorą udział w projekcie mającym jakiś cel. Będzie to mieć również pozytywny wpływ na stan psychiczny pracowników, którzy siłą rzeczy tracą równowagę pomiędzy pracą a życiem osobistym, skoro obie te sfery przenikają się na home office.
Nasi doradcy czekają na Twoje pytania. Pomożemy Ci dobrać produkty do Twoich potrzeb.