Data wpisu: 17.02.2022

Grawerowanie laserowe a grawerowanie mechaniczne: na czym polega różnica

Wiele osób pewnie nawet nie zdaje sobie sprawy, że codziennie używają przedmiotów, które zostały wyprodukowane przy użyciu metody grawerowania laserowego. Jest to bardzo uniwersalna technologia, która znajduje niezwykle szerokie zastosowanie w przemyśle, a przede wszystkim w reklamie i designie. Popularyzacja grawerowania laserowego sprawiła, że powoli do lamusa odchodzi pierwowzór tej metody, czyli grawerowanie mechaniczne. W naszym artykule krótko wyjaśniamy, na czym polega różnica pomiędzy obiema tymi technikami.

Grawerowanie laserowe, czyli właściwie co?

Grawerowanie laserowe najłatwiej jest porównać do zwykłego drukowania. Zasada jest właściwie taka sama – zmienia się tylko narzędzie. Maszyna do grawerowania to taka drukarka, która jednak zamiast tuszu wykorzystuje wiązkę lasera. Po przygotowaniu konkretnego projektu graficznego (np. logotypu czy tekstu zapisanego określoną czcionką) i wysłaniu go do maszyny, rusza proces grawerowania lub cięcia – w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

Cała procedura grawerowania jest w 100% sterowana elektronicznie, co wyklucza jakiekolwiek pomyłki czy brak powtarzalności. Dlatego tę metodę wykorzystuje się zawsze wtedy, gdy zależy nam na perfekcyjnej precyzji. Grawerowanie sprowadza się do rozgrzania materiału przez silną wiązkę laserową, w efekcie czego warstwa podłoża odparowuje i zostaje spalona lub też zmienia kolor, co powoduje wytworzenie kontrastu.

Warto wiedzieć

Grawerowanie laserowe sprawia, że naniesiony na materiał projekt jest w 100% odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a jego trwałość jest równa wytrzymałości nośnika, np. metalowej tabliczki czy obudowy pendrive’u.

Przy pomocy tej technologii produkuje się dziś najróżniejsze przedmioty, czy to codziennego użytku, czy okazjonalne, jak chociażby gadżety reklamowe, tablice informacyjne, pieczątki, trofea, nagrody, elementy wizerunkowe i wiele innych.

Grawerowanie mechaniczne: czym różni się od laserowego?

Obecnie powoli odchodzi się od grawerowania mechanicznego, ponieważ metoda laserowa eliminuje typowe dla swojego pierwowzoru problemy. Przede wszystkim chodzi tutaj o wysokie ryzyko uszkodzenia materiału. Przy grawerowaniu mechanicznym materiał musi zostać mocno ściśnięty, ewentualnie zamocowany próżniowo, co zawsze wiąże się z powstaniem różnego rodzaju defektów. Metoda z użyciem lasera eliminuje bezpośredni kontakt maszyny z materiałem, co chroni go przed uszkodzeniem.

Poza tym tradycyjna metoda grawerowania jest niezwykle czasochłonna, stąd nie ma ona zastosowania komercyjnego – nie bylibyśmy w stanie w krótkim czasie wyprodukować tak dużej liczby przedmiotów, jak ma to miejsce w przypadku grawerowania laserowego.

Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, iż grawerowanie laserowe jest znacznie bardziej uniwersalne, ponieważ grawerunek można wykonać na dowolnym materiale – od metalu, przez szkło, drewno aż po tworzywo sztuczne. Laser jest przy tym na tyle dokładny, że w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o stopień skomplikowania projektu graficznego.


Autor wpisu:
Soluma Prestige, Maciej Chabowski

Bezpłatna konsultacja

Nasi doradcy czekają na Twoje pytania. Pomożemy Ci dobrać produkty do Twoich potrzeb.

Katalog gadżetówSkontaktuj się z nami

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry